Сборная Домашка

Нужно доделать задание. Определите функцию глагола to be

С шестого пункта.

1. The world’s first radio receiver was built by Popov.
was - вспомогательный глагол для образования Passive Voice
Первый в мире радиоприемник был создан Поповым.

2. The spacing between repeaters is to be maximized.
is - эквивалент модального глагола для выражения долженствования
to be - вспомогательный глагол для образования Passive Voice
Пространство между ретрансляторами должно быть увеличено.

3. Television is rapidly developing into one of the most popular means of conveying information.
is - вспомогательный глагол для образования Continuous Tense
Телевидение быстро развивается в одно из самых популярных средств передачи информации.

4. An electric circuit is a path along which an electric current flows.
is - глагол-связка в составном именном сказуемом
Электрическая цепь – это канал, вдоль которого проходит электрический ток.

5. Many scientific centers are in the East of our country.
are - смысловой глагол
На Востоке нашей страны находится много научных центров.

6. Many automated control systems are to be introduced in industry.

7. Radio broadcasting is a variety of radio communication which is transmitted for a large number of listeners.

8. These components are now in production.

9. Oceans and seas are crossed by submarine cables.

10. Highly reliable receivers are contributing to the successful operations on earth stations.

6. Many automated control systems are to be introduced in industry.-are to-модальный глагол

7. Radio broadcasting is a variety of radio communication which is transmitted for a large number of listeners.-is/is- сказуемое

8. These components are now in production.-are - сказ

9. Oceans and seas are crossed by submarine cables.-are-часть сказуем

are-часть сказ

To be or not to be
и этим все сказано