Наука

Помогите решить агнлийский

1)Повторите правила употребления определенного артикля the:
-с названиями морей, океанов, рек,пустынь,горных цепей,групп островов,некоторых регионов, стран,в состав которых входит нарицательное существительное, сторон света, когда они являются существительными;
-с названиями музеев,театров и кинотеатров,гостиниц,оркестров и поп-групп,газет,кораблей,если в названии есть предлог of;
-с обозначением всей семьи.
2. Вставьте артикли,где необходимо:
...English developed from...Anglo-Saxon and is...Germanic language. But all...invading peoples, particularly...Norman French, influenced... English languages and you can find many words in... English which are...French in origin. Nowadays all...Welsh,...Scottish and...Irish people speak...English even If they speak their own language as well.People from...four countries in ...UK may have some difficulty in understanding one another because of their own special accents and dialects.
3. Сгруппируйте данные слова и словосочетания и об'ясните, почему употреблен неопределенный, определенный или нулевой артикль.
Russia,Alaska,Vitus Bering,William Seward, Secretary of State, Benny Benson,Scotland,Sweden, Fairbanks, Canada, Texas,the USA,the Alaska sky, the Big Dipper,the North Star,the greatest state in the Union,the North Temperate Zone,the forty-ninth state,the Alaska Highway,the Orient,Alaska's commercial importance,the blue is for the forget-me-not

Повторите. Вставьте Сгруппируйте