Translate the following sentences from Russian into English. Use Present, Past or Future Indefinite Passive.
1. Мне заплатили. – Мне платят. – Мне заплатят.
2. Цены снизили. – Цены снижают. – Цены снизят.
3. Ему сказали. – Ему говорят. – Ему скажут.
4. Производство расширили. – Производство расширяют. – Производство расширят.
5. Местоположение выбрали. – Местоположение выбирают. – Местоположение выберут.
6. Рабочих наняли. – Рабочих нанимают. – Рабочих наймут.
7. Доход подсчитали. – Доход подсчитывают. – Доход подсчитают.
8. Трудовые навыки были оплачены. – Трудовые навыки оплачивают. - Трудовые навыки будут оплачены.
9. Сырье доставили. – Сырье доставляют. – Сырье доставят.
10. Решения приняли. – Решения принимают. – Решения примут.
1 I was paid. I am paid. I will be paid.
2 The prices was reduced. The prices are reduced. The prices will be reduced.
3 He was told. He is told. He will be told.
4 The production was expanded. The production is expanded. The production will be expanded.
5 The location was chosen. The location is chosen. The location will be chosen.
6 Labourers were hired. Labourers are hired. Labourers will be hired.
7 The revenue was counted. The revenue is counted. The revenue will be counted.
8 Work-related skills were paid. Work-related skills are paid. Work-related skills will be paid.
9 Raw materials were delivered. Raw materials are delivered. Raw materials will be delivered.
10 ...