Переведите с русского на английский, употребив нужные времена!
Task 2. Translate from Russian into English using Present Simple or Present Continuous tenses.
1. Позвоните ему сейчас. Я думаю, он еще не спит. 2. Сейчас я много работаю. Я сдаю экзамены. 3. Он не видит, что я смотрю на него. Он что-то читает с большим интересом. 4. Где Нина? — Она занимается английским. По пятницам у нее всегда уроки английского. 5. Пойдем гулять. Дождь не идет. 6. Мой брат работает инженером на заводе. Он говорит, что ему очень нравится его работа. 7. Ваша дочь ходит в школу? - Да, она в пятом классе. - Вы ей помогаете с математикой? - Регулярно. 8. Мой отец очень хорошо знает английский. Он читает английские книги без словаря. 9. Слушай. Телефон звонит. 10. Мой сын не очень хорошо учится в школе. Он слишком много времени уделяет спорту и слишком мало - домашнему заданию. 11. Где вы обычно проводите отпуск? - В Беларуси. Мои родители там живут. - Там есть река или озеро? - Там большое красивое озеро. Я хорошо провожу там время. 12. Мой брат живет далеко от меня. Я не часто его вижу. 13. Куда вы торопитесь? - В кино. Мой друг ждет меня у кинотеатра. 14. Кому принадлежит этот дом? — Это дом моего дяди. 15. Сколько стоит магнитофон? - 200 долларов. 16. С кем она разговаривает? - Ее босс. 17. Мой брат - дипломат. Он часто уезжает за границу. 18. Мужчина смотрит на вас. Ты знаешь его? 19. Что ты слушаешь? - Слушаю народные песни (folk songs). Мне они очень нравятся. 20. У моего брата есть машина, но я никогда ею не пользуюсь. Я хочу купить себе машину. 21. Позвоните на вокзал и узнайте, когда приходит поезд из Берлина. 22. Она мне не нравится. Она постоянно ворчит. 23. Вы часто пишете родителям? - Каждую неделю. 24. Не бери эту книгу. Мой брат читает её.
ну чтож гдз в помощь
1. Call him now. I think he's still awake. 2. I'm working hard at the moment. I'm taking exams. 3. He doesn't see me looking at him. He is reading something with great interest. 4. Where's Nina? - She's studying English. She always has English lessons on Fridays. 5. Let's go for a walk. It's not raining. 6. My brother works as an engineer in a factory. He says he likes his job very much. 7. Does your daughter go to school? - Yes, she is in the fifth grade. - Do you help her with math? - Regularly. 8. My father knows English very well. He reads English books without a dictionary. 9. Listen. The telephone is ringing. 10. My son is not doing well at school. He spends too much time on sports and too little time on homework. 11. Where do you usually spend your vacation? - In Belarus. My parents live there. - Is there a river or a lake there? - There is a big beautiful lake there. I have a good time there. 12. My brother lives far away from me. I don't see him very often. 13. Where are you in a hurry? - To the movies. My friend is waiting for me outside the movie theater. 14. Who does this house belong to? - It's my uncle's house. 15. How much does a tape recorder cost? - 200 dollars. 16. Who is she talking to? - Her boss. 17. My brother is a diplomat. He often goes abroad. 18. The man is looking at you. Do you know him? 19. What are you listening to? - I listen to folk songs (folk songs). I like them very much. 20. My brother has a car, but I never use it. I want to buy a car for myself. 21. Call the railway station and find out when the train from Berlin arrives. 22.I don't like her. She grumbles all the time. 23. Do you often write to your parents? - Every week. 24. Don't take that book. My brother is reading it.