Сборная Домашка

Помогите с бел язом

Пад…ход такi быў выклiканы умовамi ў якiх
знахо(д, дз)iўся (Т, т)алейкаў л…сны шпiталь. Калi (з, с)харчам а…стаяла
бол(?)ш мен(?)ш здавал(?)няюча дык н… лекаў н… медыцынскага начы…я
н… хапала. Сув…зь з (В, в)ялiкай (З, з)ямлёй была дрэ(н, нн)ая самалёты
а…туль у гэты ра…н н… прыл…талi (н…)было (д, дз)е а…сталяваць на(д,
дз)ейны (аэра)дром. Шпiталь жывiўся тым што ўдавалася …дабыць
па…пол(?)шчыкам у м…стэчках i гарадах у немцаў i партызанам пры
нападах на варожыя гарн…зоны.
Якiя ця…кас(?)цi н… выпадалi Талейку н…колi н… бачылi панурым
цi ра…хвалява(н, нн)ым цi злосным. Хударлявы (руда)бароды твар з
просц…н(?)кiмi акулярамi на блiзарукiх вачах с(?)в…цiўся мя…ай
прыязнас(?)цю ў ха(д, дз)е рухах выяўлялася жвавас(?)ць i разам з тым
ц(?)вёрдас(?)ць. Насiў доктар адно i тое(ж) ватоўку паверх якой апранаў
жаўтлявы халат (цёмна)сiнiя ды…ганал…выя галiф(е, э) i к…рзавыя боты
шапка была афiц…рская летняя з зоркай. Варта было яму паказацца
ў будане цi ў з…млянцы як …цiхалi стогны св…тлелi вочы бы…ам адно
па…ўле…е яго несла палё…ку. Кожнаму ён як(бы) загляд(?)ваў у душу
ўлоўлiваючы настрой i знахо(д, дз)ячы патрэбныя словы.
Да ўсiх ён ставiўся аднол(?)кава але як даведаўся што яны з Арсен…м
з…млякi што Арсень (не)кал(?)кi год вучыўся i працаваў у яго родным
гора(д, дз)е час(?)цей прыса…ваўся ля ў…галоўя (А, а)рсеневага ло…ка.

Дополнен

вставить буквы и знаки препинания

Пад…ход такi быў выклiканы умовамi ў якiх знахо(д, дз)iўся (Т, т)алейкаў л…сны шпiталь. Калi (з, с)харчам а…стаяла бол(?)ш мен(?)ш здавал(?)няюча дык н… лекаў н… медыцынскага начы…я н… хапала. Сув…зь з (В, в)ялiкай (З, з)ямлёй была дрэ(н, нн)ая самалёты а…туль у гэты ра…н н… прыл…талi (н…)было (д, дз)е а…сталяваць на(д, дз)ейны (аэра)дром. Шпiталь жывiўся тым што ўдавалася …дабыць па…пол(?)шчыкам у м…стэчках i гарадах у немцаў i партызанам пры нападах на варожыя гарн…зоны.

Якiя ця…кас(?)цi н… выпадалi Талейку н…колi н… бачылi панурым цi ра…хвалява(н, нн)ым цi злосным. Хударлявы (руда)бароды твар з просц…н(?)кiмi акулярамi на блiзарукiх вачах с(?)в…цiўся мя…ай прыязнас(?)цю ў ха(д, дз)е рухах выяўлялася жвавас(?)ць i разам з тым ц(?)вёрдас(?)ць. Насiў доктар адно i тое(ж) ватоўку паверх якой апранаў жаўтлявы халат (цёмна)сiнiя ды…ганал…выя галiф(е, э) i к…рзавыя боты шапка была афiц…рская летняя з зоркай. Варта было яму паказацца ў будане цi ў з…млянцы як …цiхалi стогны св…тлелi вочы бы…ам адно па…ўле…е яго несла палё…ку. Кожнаму ён як(бы) загляд(?)ваў у душу ўлоўлiваючы настрой i знахо(д, дз)ячы патрэбныя словы.

Да ўсiх ён ставiўся аднол(?)кава але як даведаўся што яны з Арсен…м з…млякi што Арсень (не)кал(?)кi год вучыўся i працаваў у яго родным гора(д, дз)е час(?)цей прыса…ваўся ля ў…галоўя (А, а)рсеневага ло…ка.

Пераклад:

Такой подход был вызван условиями, в которых находился Талейков лесной госпиталь. Когда с продовольствием обстояла более-менее сносно, то ни лекарств, ни медицинского оборудования не хватало. Связь с Большой Землей была крайне плохая, самолеты оттуда в этот район не прилетали, не было где развернуть действующий аэродром. Госпиталь существовал за счет того, что удавалось добыть подпольщикам в местечках и городах у немцев и партизанам при нападениях на вражеские гарнизоны.

Каких только трудностей ни выпадало Талейке, никогда не видели его угрюмым или растерянным, или злым. Худощавое, с рыжеватой бородкой лицо с простенькими очками на близоруких глазах светилось мягкой приветливостью, в каждом его движении проявлялась живость и вместе с тем твердость. Одет был доктор в одну и ту же телогрейку, поверх которой надевал желтоватый халат, темно-синие диагоналевые галифе и кирзовые сапоги, фуражка была офицерская летняя со звездочкой. Стоило ему появиться в землянке или в блиндаже, как утихали стоны, светлели глаза у больных, одно его появление несло облегчение. Каждому он как будто заглядывал в душу, улавливая настроение и находя нужные слова.

Ко всем он относился одинаково, но когда узнал, что они с Арсением земляки, что Арсений несколько лет учился и работал в его родном городе, то чаще присаживался у изголовья Арсеньевой койки.

и тут нет решения, не правильно составлена задача