ПОМОГИТЕ С МАТЕШОЙ 5-6 класс
На тренировке Миша бежал со скоростью 7,4 км/ч в течение 0,35 ч, а Петя со скоростью 8,1 км/ч
в течение 0,24 ч. Кто из мальчиков пробежал бОльшую дистанцию и на сколько?
Находим расстояние, которое пробежал Миша: 7,4 * 0,35 = 2,59 км. Петя; 8,1 * 2,4 = 2,944 км. Находим разность: 2,944 - 2,59 = 0,354 км. Отаэвет: Петя пробежал больше на 0,354 км.
uchi.ru
To find out which boy ran the longest distance, we need to calculate the distance each boy covered during their run. We can do this by multiplying their speed by the time they ran.
For Misha:
Speed = 7.4 km/h
Time = 0.35 hours
Distance (Misha) = Speed * Time
Distance (Misha) = 7.4 km/h * 0.35 hours
Distance (Misha) = 2.59 km
For Petya:
Speed = 8.1 km/h
Time = 0.24 hours
Distance (Petya) = Speed * Time
Distance (Petya) = 8.1 km/h * 0.24 hours
Distance (Petya) = 1.944 km
Now, let's compare the distances covered by both boys:
Misha's distance = 2.59 km
Petya's distance = 1.944 km
Misha ran a longer distance than Petya. To find out how much longer, subtract Petya's distance from Misha's distance:
Longer distance = Misha's distance - Petya's distance
Longer distance = 2.59 km - 1.944 km
Longer distance = 0.646 km
So, Misha ran 0.646 km longer than Petya.