Обьясните подробнее, почему предложения в таком времени? ( время в скобках) почему именно это время?

мила орлова Ученик (112), открыт 3 недели назад
1.Yesterday was my birthday. (past simple)

2.I had just come back home from café when i met my family and friends. (past perfect simple)

3.They were playing games and invited me to play with them. (past continuous, simple)
  1. Today is a cold winter day, but I always enjoy these days with cold snowy weather. (present simple)
  2. Now I'm doing my homework because this is the last day before the holidays. ((Present continuous)
  3. My ninth and tenth classes have already finished. (present perfect)
  4. My summer vacation will start from the first of July and i will enjoying it during two months. (Future simple, continuous)
3 ответа
надо очень Ученик (152) 3 недели назад
  1. Yesterday
  2. Had .... when i met
  3. were playing, playing
  4. always
  5. doing
  6. have already finished
  7. will start, will enjoying
I am Happy Просветленный (28063) 3 недели назад
1.Yesterday was my birthday. (past simple - потому что есть слово yesterday, оно указывает именно на это время)

2.I had just come back home from café when i met my family and friends. (past perfect simple потому что есть слово just, оно указывает именно на это время)

3.They were playing games and invited me to play with them. (past continuous, simple - потому что в первой части говорится о действии, которое длилось и было прервано более коротким действием из второй части предложения)

4 Today is a cold winter day, but I always enjoy these days with cold snowy weather. (present simple - потому что сообщается простой факт)

5 Now I'm doing my homework because this is the last day before the holidays. ((Present continuous - потому что действие происходит в данный момент времени)

6 My ninth and tenth classes have already finished. (present perfect- потому что есть слово already - оно указывает именно на это время)

7 My summer vacation will start from the first of July and i will enjoying it during two months. (Future simple, continuous - в первой части это описание будущего факта, а во второй - способ подчеркнуть, что будет происходить в этот момент в будущем)
AnnaМыслитель (8237) 3 недели назад
will be enjoying
I am Happy Просветленный (28063) Anna, +