Решите задание по Английскому языку

Валерия Лукошкова Ученик (51), открыт 5 дней назад
Match the English and Russian equivalents:
to derive their authority to a very limited extent to be of importance to follow decisions to have the binding force to refer to case-law
to be covered by statute law
быть важным отнести к прецедентному праву принимать решения иметь обязательную силу в очень ограниченной степени подпадать под статутное право иметь источник права
2 ответа
_Fire_of_Death_ Гуру (4281) 5 дней назад
to derive their authority to a very limited extent - иметь источник права в очень ограниченной степени
to be of importance - быть важным
to follow decisions - принимать решения
to have the binding force - иметь обязательную силу
to refer to case-law - отнести к прецедентному праву
to be covered by statute law - подпадать под статутное право
Black Гуру (3216) 5 дней назад
1. to derive their authority - иметь источник права
2. to a very limited extent - в очень ограниченной степени
3. to be of importance - быть важным
4. to follow decisions - принимать решения
5. to have the binding force - иметь обязательную силу
6. to refer to case-law - отнести к прецедентному праву
7. to be covered by statute law - подпадать под статутное право