Общие и специальные вопросы по английскому

Лев Демидов Ученик (99), открыт 1 неделю назад
Задать к каждому предложению общий и специальный вопрос.
Текст:
The Everglades are full of dangerous mud bogs. They can swallow a car or person in a few minutes. If you fall into one, you shouldn't panic! Moving a lot only pulls you in deeper! Pull each leg out slowly, then lie flat and crawl out carefully.
1 ответ
FreezeXlll Знаток (383) 1 неделю назад
Давайте зададим общие и специальные вопросы к каждому предложению из текста.

1. **Предложение**: "The Everglades are full of dangerous mud bogs."
- **Общий вопрос**: Are the Everglades full of dangerous mud bogs?
- **Специальный вопрос**: What are the Everglades full of?

2. **Предложение**: "They can swallow a car or person in a few minutes."
- **Общий вопрос**: Can they swallow a car or person in a few minutes?
- **Специальный вопрос**: What can they swallow in a few minutes?

3. **Предложение**: "If you fall into one, you shouldn't panic!"
- **Общий вопрос**: Should you panic if you fall into one?
- **Специальный вопрос**: What should you not do if you fall into one?

4. **Предложение**: "Moving a lot only pulls you in deeper!"
- **Общий вопрос**: Does moving a lot only pull you in deeper?
- **Специальный вопрос**: What does moving a lot do?

5. **Предложение**: "Pull each leg out slowly, then lie flat and crawl out carefully."
- **Общий вопрос**: Should you pull each leg out slowly and then lie flat and crawl out carefully?
- **Специальный вопрос**: How should you pull each leg out and crawl out?

Если вам нужна дополнительная помощь или другие примеры, пожалуйста, сообщите!
Лев ДемидовУченик (99) 1 неделю назад
Спасибо!
FreezeXlll Знаток (383) Лев Демидов, удачи