Помогите с английским языком (упражнение 44)

Даниил Стрим Ученик (88), открыт 1 день назад
Помогите умоляю с упражнением
4 ответа
Toly@n Мыслитель (7007) 1 день назад
#гдзвпомощь
Даниил СтримУченик (88) 1 день назад
Я не смог найти гдз именно под это задание
Евки Мэрри Ученик (53) 1 день назад
ну смотри, как я поняла, тут время Present Perfect, а в Present Perfect есть форма: has/have +ed, но если глагол неправильный ставить в 3 форму. Только я не поняла, тут нужно предложения о Кларе самим придумать, или с картинки написать?
I am Happy Просветленный (28626) 1 день назад
1. Mary paints the walls in her rooms herself, but Clare has the walls in her rooms painted.
2. Mary usually cuts the grass in her little garden, but Clare has the grass in her little garden cut.
3. Mary washes her sheets and pillowcases herself, but Clare has her sheets and pillowcases washed.
4. Mary often manicures her hands, but Clare has her hands manicured.
5. Mary plants flowers in her front garden, but Clare has flowers in her front garden planted.
6. Mary mends the roof of her garage regularly, but Clare has the roof of her garage regularly mended.
7. Mary sometimes repairs her car, but Clare has her car repaired.
8. Mary washes her car every Saturday, but Clare has her car washed every Saturday.
9. Mary cleans her house properly every month, but Clare has her house properly cleaned every month.
10. Mary cooks her Sunday meals, but Clare has her Sunday meals cooked.
11. Mary redecorates her house now and then, but Clare has her house decorated now and then.
Anna Мыслитель (9095) 1 день назад
а можно узнать, что за учебник?