Помогите плиз с английским

Артём Моторин Ученик (107), открыт 1 неделю назад
Task 6 (21 points).

Как выполнять Speaking tasks – устные задания по английскому языку

Talk about yourself and your best friend (name, age, height, hair, eyes, some character traits, etc.). Record your answer (audio or video). Speak at least for 1 minute. Support your answer with examples. Make full sentences using the construction “have got” and the verb “to be”. Provide the transcript to support your answer.

Для получения максимального балла за задание вам необходимо предоставить письменный или печатный текст вашего устного ответа (transcript). Устное задание без текста ответа будет оценено в половину баллов от максимально возможного (при условии отсутствия ошибок). За письменный текст(transcript) без устного ответа баллы зачтены не будут, так как в первую очередь в данном задании оценивается навык говорения (Speaking).

The following questions will help you. It is not necessary to answer all of them, just use them to think about what you will say and the language you will need.

What is your name? What’s your best friend’s name?
How old are you? How old is your best friend?
What do you look like (your height, build, eyes, hair)? What does your best friend look like?
Where are you from? Where do you live? Where is your best friend from? Where does he/she live?
0 ответов