Напишите сочинение-расуждение на тему: Народная мудрасць сцвярджае: «Чаго сабе не жадаеш, таго і іншым не зыч».

Труба Выхлопная Ученик (107), открыт 6 дней назад
Очень прошу помочь. С белорусским проблемы и в голову ничего не лезет. Большое не нужно, 15 предложений хватит. Заранее спасибо
1 ответ
Владимир Гуру (4474) 6 дней назад
Народная мудрасць «Чаго сабе не жадаеш, таго і іншым не зыч» заключае ў сабе глыбокі сэнс. Гэта прыказка нагадвае нам пра неабходнасць павагі да іншых і пра прынцыпы маральнасці.

Калі мы не жадаем сабе таго, чаго зычым іншым, гэта значыць, што мы паважаем іх права на свабоду выбару. Мы разумеем, што кожны чалавек мае свае жаданні, меты і памкненні, і мы павінны быць гатовыя прыняць іх такімі, якія яны ёсць.

Кромка таго, гэта прыказка нагадвае нам пра неабходнасць адказнасці за свае словы і дзеянні. Калі мы зычым іншым таго, чаго не жадаем сабе, мы можам прыцягваць негатыўныя вынікі. Гэта можа быць недавер'е да нас, адчуженне ад калектыву ці нават карныя наступствы.

Павага да іншых, адказнасць за свае словы і дзеянні, прынцыпы маральнасці — усё гэта складае асновы чалавечай узаемадапамогі, супачуцця і дабразычлівасці. Гэта тое, што робіць нас людзьмі.

Таму мы павінны помніць пра народную мудрасць «Чаго сабе не жадаеш, таго і іншым не зыч» і старацца прытрымлівацца яе прынцыпаў у сваім жыцці.
Труба ВыхлопнаяУченик (107) 6 дней назад
Заранее хочу спросить. Это вы сами писали и этого в инете до этого нигде не было? А так ОГРОМНОЕ СПАСИБО
Владимир Гуру (4474) Труба Выхлопная, в интернете