Английский язык, нужна помощь

Кира Бритова Ученик (122), на голосовании 2 месяца назад
Переведите на английский язык используя Past Simple Tense.
1. Мы начали этот опыт на прошлой неделе.
2. Они вернулись домой в 7 часов вечера. 3. Мы решили послать это письмо вчера. 4. Кому вы отдали эти журналы? 5. Вчера я встретил Стива в библиотеке. 6. Когда вы его видели в последний раз? - В, прошлый вторник. 7. В прошлом году мы не изучали французский. Мы изучали английский.
8. В котором часу вы начали работать вчера? - После обеда. У нас было мало работы. 9. Погода была хорошая, и мы с друзьями пошли в парк.
10. Где вы были час тому назад? 11. Я встретил ее позавчера, и она рассказала мне об этом.
Голосование за лучший ответ
Ценимир Троянский Знаток (339) 3 месяца назад
We started this experiment last week.
They came home at 7 p.m.
We decided to send this letter yesterday.
Who did you give these magazines to?
I met Steve in the library yesterday.
When did you last see him? - Last Tuesday.
Last year we didn’t study French. We studied English.
What time did you start working yesterday? - After lunch. We had little work.
The weather was fine, and I went to the park with my friends.
Where were you an hour ago?
I met her the day before yesterday, and she told me about it.
Фиалка Дредд Ученик (49) 3 месяца назад
1. We started this experiment last week.
2. They returned home at 7 p.m.
3. We decided to send this letter yesterday.
4. Who did you give these magazines to?
5. Yesterday I met Steve in the library.
6. When did you see him last? - Last Tuesday.
7. Last year you did not study the French language.
8. What time did you start working yesterday? - After lunch. We had a little work.
9. The weather was good, and my friends and I went to the park.
10. Where were you an hour ago?
11. I met her the day before yesterday, and she told me about it.