ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА С АННЛИЙСКИМ!!! СРОЧНО

Упражнение 1 Запиши предложения, используя PastSimple или PresentPerfect. 1. I ________ (never/ be) to the USA. 2. His father ________ (come) to London last Sunday. 3. Yan __________ (read) an interesting book two days ago. 4. We ________ (swim) in the Black Sea yesterday. 5. They ________ (just/become) the winners. Упражнение 2.Переведите на русский язык. Определите. В каком времени стоит предложение. I haven’t seen Steve this morning yet. I wrote this letter last week. She moved to a new house last year. He has eaten already. I have never been to Italy.

Только авторизированные пользователи могут оставлять свои ответы
Дата
Популярность

лонден ин зе кэпитал оф грейт британ

I have never been to the USA. Я никогда не был в США. 34
His father came to London last Sunday. Его отец приехал в Лондон в прошлое воскресенье. 34
Yan wrote a letter to Nick two days ago. Ян написал письмо Нику два дня назад. 34
We swam in the Black Sea yesterday. Мы плавали в Чёрном море вчера. 24
They have just become the winners. Они только что стали победителями. 24
Упражнение 2.

I haven’t seen Steve this morning yet. Я ещё не видел Стива этим утром. 23
I wrote this letter last week. Я написал это письмо на прошлой неделе. 23
She moved to a new house last year. Она переехала в новый дом в прошлом году. 2
He has eaten already. Он уже ел. 23
I have never been to Italy. Я никогда не был в Италии. 23