Где на английском найти короткое сочинение на тему: почему я выбрал эту профессию??? Профессия - инженер...

Деня Ямкин Ученик (211), закрыт 11 лет назад
Лучший ответ
Ffynnon Garw Мыслитель (5052) 12 лет назад
1/ My future job
I am going to be an engineer. I think engineer is a very interesting job. He talks with new people every day. A good engineer should be accurate, careful, concentrated and serious. He should work with computers, have creative idea. An engineer should speak a foreign language.
I think this profession is for me.

2/
To be an engineer…
The civil engineer needs a lot of knowledge of mechanics, construction materials, fluid mechanics and so on.
Nowadays civil engineering includes the production and distribution of energy, the development of airports and planes, the construction of chemical factories and nuclear power stations and many other important objects.
Typical Civil Engineering Careers
After getting a civil engineering degree, the most common types of civil engineering careers are:
* Construction Management Engineer;
* Geo-technical Engineer;
* Public Works Engineer;
* Research Engineer;
* Transportation Engineer;
* Water Resources Engineer etc.
To be a good engineer one must have a strong will and mind, good health and a lot of energy. One must feel his personal responsibility for the results of his work. Because one mistake in engineering can cause the death of hundreds people. I think I can be a good engineer.
***
Профессия инженер
Гражданскому инженеру требуется много знаний механики, конструкций материалов, механики в водной среде и так далее.
В наши дни гражданское строительство включает в себя производство и поставку энергии, развитие аэропортов и воздушных судов, создание и обслуживание химических заводов, проектировка атомных станций и других важных объектов.
Виды деятельности в гражданской инженерии
После получения степени самыми востребованными становятся виды деятельности:
Управление строительством;
Геотехническая инженерия;
Инженерия в общественных работах;
Научно-исследовательская деятельность;
Работа на транспорте;
Проектирование водных объектов.
Если человека хочет стать хорошим инженером, он должен обладать силой воли и ума, иметь хорошее здоровье и море энергии. ОН должен чувствовать личную ответственность за результаты своей работы.
Потому что одна ошибка в проектировании может повлечь гибель сотен людей.