Alienware M18x R2
CPU/Processor:
Intel Core 3rd Generation i7-3610QM Processor (2.3GHz up to 3.3GHz,6MB Cache,w/ Turbo Boost 2.0)
Graphics Card:
2GB GDDR5 NVIDIA GeForce GTX 660M
RAM/Memory:
16 GB Dual Channel DDR3 1600MHz (4 DIMMs)
Hard Drive:
750 GB SATA Hard Drive (7200RPM)
Display:
18.4 inch (467.36 mm) WLED WideFHD (1080p) display (1920 X 1080)
Optical Drive:
Slot-Loading Dual Layer DVD Burner (DVD+-RW, CD-RW)
Sound:
Integrated Analog 5.1 Surround Audio Support, Integrated Digital 7.1 Surround Audio Support (via SPDIF or HDMI 1.4), Audio Powered by Klipsch
Webcam / Microphone:
2.1 Megapixel Certified Full HD Camera with dual digital microphones
Wireless:
802.11bgn
Bluetooth:
Bluetooth 4.0
Battery:
12-cell Lithium Ion (97whr)
Keyboard:
4-Zone, multi-color RGB, 82 key keyboard with AlienFX lighting controls & 5 user-programmable keys providing up to 15 distinct functions per application or game
Biometric Security:
Operating System:
Windows 7 Home Premium x64 & Reinstall Disc
Additional Details:
External Chassis Connections
(1x) RJ-45 Gigabit Ethernet IPv6
(2x) SuperSpeed USB 3.0 Ports
(2x) Hi-Speed USB 2.0 Ports
(1x) eSATA 3Gb/s + USB 2.0 Combo port (with PowerShare Technology)
(1x) Mini-Display Port
(1x) HDMI 1.4 Audio and Video Output
(1x) HDMI 1.3 Audio and Video Input
(1x) VGA Port
(1x) 9-in-1 Media Card Reader
(2x) Audio Out 1/8" Ports
(1x) Combo S/PDIF Optical output / Analog Headhpone Line OUt (7.1 digital asdio output via S/PDIF)
(1x) Line In Microphone 1/8" Port (retaskable for 5.1 analog audio output)
(1x) Security Lock Port
System Dimensions
Size 17.17 x 12.68 x 2.09 - 2.13" (W x D x H)
Weight 11.92 lbs (with Internal Battery)
Потянет ли он на ультра новые, требовательные игры? Допустим, Crysis 3, Bioshock: Infinite, Battlefield 3, Far Cry 3?
потянуть то потянет. насчет крайзиса на ультра не уверен, по крайней мере не все. все таки тут не 680, а 660 видяшка. а в общем то многие пойдут на 1080 на средних как минимум.
Нет конечно же, это же нубук, причём слабый как для нубуков даже, ты в своём уме?
Чтоб он старые на средних, на меньшем в два раза разрешении (1366х768), без сглаживания потянул - было бы хорошо.
Intel Core 3rd Generation i7-3610QM Processor (2.3GHz up to 3.3GHz,6MB Cache,w/ Turbo Boost 2.0) Вопрос, максимально какую или каких (sli) видое карту можно установить на такой комп???