Не могли бы вы перевести?

Эти летние каникулы отличались от всех каникул, потому что я первый раз съездила в лагерь.Это было прекрасно, свежий воздух. Но это был не только лагерь, это был санаторий.Там были лечения, отдых и многое другое.Там были веселые ребята.А июнь и август ничем не отличался от других.Я была в деревне как и всегда помогала. Работала в саду,копала картошку,поливала.Вот так весело я провела это лето с друзьями и близкими.

Дополнен

На анлийский

These summer holidays were different from any other holidays because I went to the Youth Camp for the first time. It was wonderful, the air was so fresh. It wasn’t just a camp; it was a health resort with therapies, relaxation and many other things. There were jolly guys there. However, June and August were not different from the previous ones. I was in the country and helped my parents as usual. I worked in the garden, dug up potatoes and watered plants. So, that was the way I enjoyed this summer with my friends and relatives.
Можешь спокойно сдавать, это не гугл.

These summer vacation different from all the holidays because the first time I drove to the lager.Eto was lovely, fresh air. But it was not just a camp, it was a sanatoriy.Tam were treatment, rest and more drugoe.Tam were funny rebyata.A June and August was no different from drugih.Ya was in the village as it always helped. She worked in the garden, digging potatoes, polivala.Vot so much fun I spent this summer with friends and family.

бесплатно пусть гугл переводит. это раз. за тебя никто не станет делать перевод (а если и станет, то это будет такой же "хороший" перевод как у михаила шумака) . это два. могу помочь только так: ты переводишь, я проверяю и исправляю ошибки.

Das ist Fantastisch!

на какой язык? на английский?