ПОМОГИТЕ определить чем является слово в скобках, герундием или отглагольным существительным.

Нюшка Ученик (177), закрыт 3 года назад
1. Best offspring is produced by (using) purebreeding and crossbreeding.
2. The (fattening) of cattle is a common practice on farms where beef cattle are bred and corn is raised.
3. The crossbreds obtained by (crossing) many breeds have better gualities.
4. The length of the (fattening) peroiod may vary from two to twelve months.
Лучший ответ
Alexander Alenitsyn Высший разум (760204) 7 лет назад
1,3 - герундий,
2,4 - отглагольное существительное
признак: артикль