Аллегорический смысл образа Плачки сочинение рассуждение

У творах Я. Баршчэўскага вельмы часта прысутнічаюць алегарычныя вобразы, у якіх увасоблены розныя сілы прыроды, містычныя з'явы, міфалагічныя істоты і іх адносіны да чалавека і грамадства.
Плачка - міфічная істота, якую людзі сустракалі на руінах старых замкаў і касцёлаў, на пажарышчах і магілах людзей, па якіх не была адслужана паніхіда. Прыходзіла Плачка ў вобразе жанчыны, апранутай у сялянскае адзенне, якая плача і прычытае ўначы, шкадуючы загубленыя душы. Як толькі людзі клікалі папа ці ксяндза, які мусіў адслужыць заўпакойную службу на тым месцы, Плачка пераставала прыхозіць туды. Гэтаы фантастычны алегарычны вобраз увасабляе народнае ўяўленне пра душу маці- Радзімы, роднай прыроды, якая спачувае людзям, шкадуе іх, хоча дапамагчы і прыцягвае ўвагу людзей да тых, каго пакрыўдзілі, пакінулі, забылі і навад у апошні шлях не праводзілі па хрысціянскім звычаі.