Проверьте упражнение по английскому!!
Тут два разных предложения через тире. Меня интересует постановка слов правильно сделана?
1.The last time we went fishing was last summer. - We went to fish have last summer
2.She has never eaten Chinese food before. - It’s the time She has not eaten Chinese food.
3.When did he go to Naples? - How long time has since he did not go to Naples?
4.It’s a long time since we ate out. - We eaten has a long time
5.He last went to Delhi five years ago. - He has went to Delhi five year ago
предложения :(это постановка слов)
1The last time we went fishing was last summer-We have went to fish last time
2.She has never eaten Chinese food before-It’s the time She has not eaten Chinese food
3.When did he go to Naples?- дальше вобще какой-то набор слов... .
4.Last he went to Delhi five years ago -He has went to Delhi five year ago
если не брать постановку слов, то я совсем бы не так написала, а постановку слов я исправила. Если эти предложения сама придумывала... то совсем по-другому модно сказать...
We went fishing last summer
How many time have gone scince he visited Naples?
во всех предложениях, которые за тире - ошибки
в глаза бросается, что человек либо не понимает даже смысла предложений, либо это всё переведено каким-то галимым электронным переводчиком