Помогите с английским

Аня Ученик (133), на голосовании 5 лет назад
Dinner Amos Finnister was a private detective. In all his years as a policeman and a private investigator, he had learned about people. He gained a psychological insight into most as he (11)…. them do foolish things. He was at ease with people from all walks of life, and in consequence they were at ease with him. And this was most apparent on Friday evening, when Major Cedric Crawford dined with him at the Ritz restaurant. Amos (12)…. to dine there when he lived in New York. By the time they were halfway through dinner, Amos had the major laughing and sharing stories, some of which were funny. By the time they had eaten the main course, Amos felt comfortable enough to (13)….. the answer to an important question. ''I wonder if you have ever come across Tabitha James''. Cedric (14)….. knowing Tabitha with no sign of embarrassment or reluctance. ''To (15)….. the truth, I knew her quite well, actually. She was a close friend of a fellow guards officer, Sebastian Lawford. She fell in love with him at first sight. They were going to marry but unfortunately that did not come to pass.'' ''And why was that, Major, do you know?'' ''Oh, yes, i'm afraid I do. Tabitha had contracted pneumounia but (16)….. no attention to her illness. Before I knew it, she was dead and gone. As for Sebastian, he rejoined the army when the war broke out and was killed. A sad story, isn't it?'' Amos nodded. So much depended (17)….. this information. 11 a) watched b) stared c) looked d) gazed 12 a) took b) used c) held d) kept 13 a) seek b) ask c) pose d) search 14 a) agreed b) admitted c) accepted d) adopted 15 a) say b) tell c) speak d) talk 16 a) paid b) brought c) turned d) took 17 a) of b) at c) in d) on
Голосование за лучший ответ
???? ???? Ученик (103) 5 лет назад
Ужин Амос Финнистер был частным детективом. За все свои годы в качестве полицейского и частного детектива он узнавал о людях. Он получил психологическое понимание большинства, поскольку он (11)… они делают глупости. Ему было легко с людьми из всех слоев общества, и, как следствие, им было легко с ним. И это было наиболее очевидно в пятницу вечером, когда майор Седрик Кроуфорд обедал с ним в ресторане Ritz. Амос (12)… чтобы пообедать там, когда он жил в Нью-Йорке. К тому времени, когда они были на полпути к обеду, у Амоса начались смешные и смешные истории, некоторые из которых были забавными. К тому времени, как они съели основное блюдо, Амос почувствовал себя достаточно комфортно, чтобы (13)… ...ответить на важный вопрос. «Интересно, встречали ли вы когда-нибудь Табиту Джеймса»? Седрик (14)… .. зная Табиту без признаков смущения или нежелания. «К (15)…… по правде говоря, я знал ее довольно хорошо, на самом деле. Она была близкой подругой офицера гвардии Себастьяна Лоуфорда. Она влюбилась в него с первого взгляда. Они собирались пожениться, но, к сожалению, этого не произошло. '' '' И почему это было, майор, ты знаешь? '' 'О, да, я боюсь, что да. Табита заразилась пневмонией, но (16)… .. не обращала внимания на ее болезнь. Прежде, чем я знал это, она была мертва и ушла. Что касается Себастьяна, он вернулся в армию, когда началась война и был убит. Печальная история, не правда ли? Амос кивнул. Так много зависело (17)… .. эта информация.
Marie Ella Мудрец (11609) 5 лет назад
Watched / used to / seek / admitted / tell / paid / on