Помогите с английским пожалуйста)

Mag_Cent Профи (626), на голосовании 4 года назад
Fill in the sentences into the dialogue. Act out the dialogue.

Shop assistant: Hello, can I help you?
Jane: Yes, please. ..
Shop assistant: Very well. What size do you take?
Jane: 46.
Shop assistant: And ...
Jane: I don’t know. ..Light-blue or maybe red.
Shop assistant: Will you tell me then if you want a sweater for everyday wear or some special occasion?
Jane: Actually, I would like something to put on to go to college. It mustn’t be too conspicuous, but still I want a fashionable one.
Shop assistant: All right, I see. Do you want to wear it with jeans, pants or a skirt?
Jane: As a matter of fact, ..Let’s say jeans.
Shop assistant: Then I can offer you trying this blue one, or that green one. ..
Jane: Thank you. ..It suits me very nicely.
Shop assistant: Do you want to take it?
Jane: Yes, certainly.
Shop assistant: ...I’ll pack it for you.
Jane: Here is the receipt. Thank you.
Shop assistant: Thank you very much. Have a nice day.
Голосование за лучший ответ
STEVE FM Ученик (165) 4 года назад
Вот перевод твоего диалога:

Продавец: Здравствуйте, я могу вам помочь?
Джейн: Да, пожалуйста. ..
Продавец: Очень хорошо. Какой размер вы берете?
Джейн: 46
Продавец: И ...
Джейн: Я не знаю. ..светло-синий или красный.
Продавец: Скажите, пожалуйста, хотите ли вы свитер на каждый день или какой-то особый случай?
Джейн: На ​​самом деле, я хотела бы кое-что надеть, чтобы поступить в колледж. Это не должно быть слишком заметным, но все же я хочу модный.
Продавец: Хорошо, понятно. Хотите носить его с джинсами, брюками или юбкой?
Джейн: На ​​самом деле, скажем, джинсы.
Продавец: Тогда я могу предложить вам попробовать этот синий или зеленый. ..
Джейн: Спасибо. ..Это меня очень устраивает.
Продавец: Вы хотите взять его?
Джейн: Да, конечно.
Продавец: ...Я возьму это для вас.
Джейн: Вот квитанция. Спасибо.
Продавец: Большое спасибо. Хорошего дня.