Сборная Домашка

Подчеркнуть в каждом из них модальные глаголы или их эквиваленты. Перевести предложения на русский язык.

1. Modern fuel system filters must remove rust, dust and heavy particles from fuel.
2. General Motor's light-weight composite material called SMC 3374 can withstand
high temperatures.
3. Qualified engineers are to define the technological properties of these materials.
4. Any driver should give his automobile a good maintenance.

Modern fuel system filters must remove rust, dust and heavy particles from fuel.
Перевод на русский: Современные топливные фильтры должны удалять ржавчину, пыль и крупные частицы из топлива.

General Motor's light-weight composite material called SMC 3374 can withstand
high temperatures.
Перевод на русский: Легкий композитный материал компании General Motors, называемый SMC 3374, может выдерживать высокие температуры.

Qualified engineers are to define the technological properties of these materials.
Перевод на русский: Квалифицированные инженеры должны определить технологические свойства этих материалов.

Any driver should give his automobile a good maintenance.
Перевод на русский: Любой водитель должен содержать свой автомобиль в хорошем состоянии.