Сборная Домашка

Помогите пожалуйста придумать 10 предложений по английскому языку.

В одном преддожении должн быть Past Simple и Past Continuous.

1) When I saw them (Past Simple), they were walking in the park (Past Continuous). - Когда я их увидел (единичное действие), они гуляли в парке (действие в процессе)
2) She was talking on the phone (Past Continuous) when I met her (Past Simple) - Она разговаривала по телефону (действие в процессе), когда я ее встретил (единичное действие)
3) The children were playing on the playground when it started to rain. - Дети играли на площадке, когда пошел дождь.
4) The film started while mom was cooking dinner. - Фильм начался, пока мама готовила ужин.
5) The dog was barking when I knocked on the door. - Собака лаяла, когда я постучался в дверь.
6) Nastya was reading Cosmopolitan when I rang.- Настя читала журнал Космополитэн, когда я позвонил.
7) The accident happened while he was driving along the road. – Авария произошла, когда он ехал по дороге.
8) David was parking his car when he bumped into something. — Дэвид парковал машину, когда врезался во что-то.
9) You were sleeping when I came home from work. — Ты спал, когда я пришла домой с работы.
10) While we were having lunch, my dog stole a piece of meat. - Пока мы обедали, мой пёс украл кусок мяса.

Вот 10 предложений на английском языке, в каждом из которых используются Past Simple и Past Continuous:

1. While I was cooking dinner, my dog barked at the mailman.
2. She was reading a book when the phone rang.
3. They were playing soccer in the park when it started to rain.
4. I was studying for my exam when my friend called me.
5. He was watching TV while his sister was doing her homework.
6. We were walking in the garden when we saw a beautiful butterfly.
7. The children were laughing while their parents were having a conversation.
8. She was painting a picture when her brush fell on the floor.
9. I was listening to music while I cleaned my room.
10. They were having dinner when the power went out.

Каждое предложение сочетает действия в Past Continuous и Past Simple, что создает интересные ситуации.