Проверьте пожалуйста, правильно ли я перевела на английский. Проверьте и английскую орфографию.

Эта история действительно произошла в Новый год. А может ее, и никогда не было. Сложно уже сказать точно. Все происходило (или может только могло быть) в обычной квартире, где живёт обычная семья. И день был обычным! Новый год наступал...

This story had really taken place on New Year's Eve. And can her and never was. It is already hardly to tell exactly. All had taken place (or can only there could be) in usual flat, where lived a usual family. And day was usual! New Year was coming...

-----------------------------------------------------------------

"Ну, муж проснулся! Теперь необходимо послать его в продуктовый магазин", - Надя подумала, посмотрев на Новогодний стол.

"Well, husband had woken up! Now it is necessary to send he to grocery store", - Nadja had thought, had looked at the New Year's table.

Миссия № 2 была выполнена успешно Женей. Он сходил в магазин, и теперь он очень голоден. Муж сидит за столом и ест все, что Надя приготовила.

Mission № 2 was carried out successfully by Zhenya. He had gone to store and he is very hungry now. Husband sits at the table and eats everything that Nadja cooked.

Всё съедено, и Женя хочет спеть. Он берет гитару и поет, но это оказывается ужасно...

Everything eaten and Zhenya wants to sing. He takes the guitar and sings, but it turns out badly...

This story really took place on New Year's Eve. Maybe, it didn’t. NOW ONE CAN hardly tell YOU exactly. EVERYTHING HAPPENED (or COULD HAVE HAPPENED) in A usual flat, where a usual family LIVED. THE day was ALSO usual! New Year was coming...

"Well, husband haS woken up! Now I SHOULD send HIM AT THE grocery’S", - NadYa XXXX thought, haVING looked at the New Year's table.

Mission NUMBER 2 was successfully carried out by Zhenya. He CAME BACK FROM THE sHOP and NOW he is very hungry. MY Husband IS sitTING at the table and eatING everything NadYa HAS cooked.

Everything WAS eaten and Zhenya wants to sing. He takes the guitar and sings, but it turns out AWFUL...

Не надо Past Perfect!Обычное Past Simple