Помогите написать небольшое сочинение по английскому про изобретение.
1. Что это за изобретение. 2 Кто его изобрел. 3. Когда оно было изобретено. 4. Были ли какие нибудь прототипы. 5. Почему это изобретение было необходимо. 6. Что случилось с изобретением позднее
Nikola Tesla was born at midnight during an elecrical storm in 1856 . He was a child genius and invented his first machine when he was only four . Tesla studied electrical engineering in Austria and the Prague University, than worked as an engineer .
He invented an electical system fot the lights at the 1893 Chicago World Fair . It was a great success . After that, Tesla's system produced the electricity of the modern world .
Tesla also invented flourescent lights, the modern radio lasers and robots . But he didn't earn much money from his ideas .