Лидеры категории
Лена-пена Лена-пена
Искусственный Интеллект
М.И. М.И.
Искусственный Интеллект
Y.Nine Y.Nine
Искусственный Интеллект
king71alex Куклин Андрей Gentleman Dmitriy •••

Вставьте артикль, где необходимо артикли a, an, the или нулевой

Кай Ян Ученик (78), открыт 3 недели назад
1. This is … pen. That is … pencil. It is my … pencil.
2. Is this your … pencil? -- No, it isn't my … pencil, it is my sister's … pencil.
3. It's … cat. Its … tail is long and bushy. It's Mike's … cat.
4. I have … sister. My … sister is … engineer. My sister's … husband is … doctor.
5. They have got two … children. This is … girl. This … girl is their … daughter. Their daughter's … name is Nelly.
6. That is … boy. That … boy is her … brother. Her brother's … name is Nick.
7. This is our … flat.
8. We have got … car. Our … car is not very expensive but reliable.
9. I have no … pet. I don't have … friend
10. My granny has got… a problem with her cat. She has no … idea what to do.
11.I have … friend. His … name is Mike, My … friend is very good.
0 ответов