. Open the brackets using the appropriate form of the Participle:
1. (to do) his homework, he was thinking hard.
2. (to do) his homework, he went for a walk.
3. (to eat) all the potatoes, she drank a cup of tea.
4. (drink) tea, she scalded her lips.
5. (to look) through some magazines, I came across an interesting article about UFO.
чтобы делать свою домашнюю работу, он напряженно думал. 2. чтобы сделать свою домашнюю работу, он пошел гулять. 3. чтобы съесть всю картошку, она выпила чашку чая. 4. пока пила чай, она обожгла губы. 5. просмотрев некоторые журналы, я наткнулся на интересную статью об НЛО
Уроки - здесь:
https://otvet.mail.ru/foreign_languages/