Сборная Домашка

Необходима помощь с английским языком

Перестройте и запишите русские предложения в соответствии с правилом порядка слов в английском предложении:
Экзамены студенты сдают в конце каждого семестра. Этот фильм мне очень нравится. Я не очень хорошо знаю этого человека. В этом доме живут несколько сот человек.

Составьте английские предложения из следующих слов в соответствии с правилом порядка слов.
the / are / in / there / academic / two / terms / year
we / mostly / during / privately / terms / read / the
all / studies / for / the / facilities / university / has / the / effective
graduated / with / the / university / my / degree / from / Bachelor"s / friend

Закончите предложения, выбрав there"s (= there is) или it"s (=it is):
....a good idea!
.... no lift in our house
.....a chance of getting tickets for this concert

Закончите предложения, а) выбрав словосочетание, б) составив словосочетание с существительными из скобок, используя форму притяжательного падежа -"s или предлог of.
а) The data to consider is in .... (the file of your colleague / your colleague"s file)
For me summer is .... (the best time of the year / the year"s best time)
б) ..... is very good (the work / Mary)
......is yellow (the colour / wall)
The post-office is at .... (the end / the street)

а) Закончите предложение, заполнив пропуски местоимениями из скобок; б) замените слова обозначенные большими буквами личными местоимениями.
1) ....(WE, OURS, OUR) relatives live in a neighbouring town.
Follow ..... (MINE, ME, I). I"ll show you the way.
...(MINE, ME, I) have got a lot pf questions to you. I"d like you to answer ... (THEY, THEIR, THEM).
2) His COUSINS live in the capital.
This TIME is not suitable for our APPOINTMENTS

1. Перестройте и запишите русские предложения в соответствии с правилом порядка слов в английском предложении:

Студенты сдают экзамены в конце каждого семестра. -> Students take exams at the end of each semester.

Этот фильм мне очень нравится. -> I like this film very much.

Я не очень хорошо знаю этого человека. -> I don't know this person very well.

В этом доме живут несколько сот человек. -> Several hundred people live in this house.

2. Составьте английские предложения из следующих слов в соответствии с правилом порядка слов:

the / are / in / there / academic / two / terms / year -> There are two academic terms in the year.

we / mostly / during / privately / terms / read / the -> We mostly read privately during the terms.

all / studies / for / the / facilities / university / has / the / effective -> The university has all the facilities for effective studies.

graduated / with / the / university / my / degree / from / Bachelor"s / friend -> My friend graduated from the university with a Bachelor's degree.

3. Закончите предложения, выбрав there"s (= there is) или it"s (=it is):

It's a good idea!

There's no lift in our house.

There's a chance of getting tickets for this concert.

4. Закончите предложения, а) выбрав словосочетание, б) составив словосочетание с существительными из скобок, используя форму притяжательного падежа -"s или предлог of.

а)

The data to consider is in your colleague's file. (Оба варианта грамматически верны, но вариант с 's более естественный)

For me summer is the best time of the year. (Оба варианта грамматически верны, но вариант с of более естественный)

б)

Mary's work is very good.

The colour of the wall is yellow.

The post-office is at the end of the street.

5. а) Закончите предложение, заполнив пропуски местоимениями из скобок; б) замените слова обозначенные большими буквами личными местоимениями.

а)

Our relatives live in a neighbouring town.
Follow me. I'll show you the way.
I have got a lot of questions to you. I'd like you to answer them.

б)

His cousins live in the capital. -> His they live in the capital.

This time is not suitable for our appointments. -> It is not suitable for them.
(This time - it, appointments - them)

че так много то