Помогите перевести!!!!Нужен Литературный перевод текста!

The British people are probably the greatest newspaper readers in the world. This explains the fact that there are quite a lot of editions of different kind. Generally, all the newspapers are divided into two groups. On the one hand, there are "quality" newspapers, which publish analytical articles on serious topics, involving economy, politics and business issues. Among the "quality" papers are The Times, The Guardian, The Financial Times, The Independet. Their circulation is not large, but their reputation is unshakeable. On the other hand, there are "popular" papers, or "tabloids" which are considered entertaining rather than informative. People buy such kind of papers to learn the latest news on sports events, private life of celebrities and rumors. Their circulation is much largest compared to "quality" papers. They are usually less in size and use large letters for the headings to report sensationalnews. The newspapers of this kind have the word "Daily" in the name. There are usually a lot of photographs, crosswords, sketches, and commixes in these papers. Among them the most popular are Daily Express, TheSun, Daily Mail, Private Eye, Daily Mirror, Daily Star and others.
Besides newspapers of daily circulation, there are also the ones issued on Sundays. These may be either the supplements to the daily papers, or independet Sunday papers, which are larger in size than the daily ones and usually have several separate parts on different topics. They can be called family: love stories, detective stories, facts from history, sport. art, and much more. These newspapers contain the word "Sunday" in their title. Besides, there are a great number of all kinds of magazines.

Только авторизированные пользователи могут оставлять свои ответы
Дата
Популярность

Среди британцев, возможно, самое большое количество читателей газет в мире. Это объясняет тот факт, что существует довольно много изданий различного рода. Как правило, все газеты делятся на две группы. С одной стороны, есть «качественные» газеты, которые публикуют аналитические статьи на серьезные темы, включая экономику, политику и бизнес-вопросы. Среди серьёзных газет: "Таймс", "Гардиан", "Файненшел Таймс", "Индепендент". Их тираж не большой, но их репутация непоколебима. С другой стороны, есть «популярные» газеты, или «желтая пресса» , которая считается скорее развлекательной, чем информативной. Люди покупают такого рода газеты, чтобы узнать последние новости о спортивных событиях, частной жизни знаменитостей и слухи. Их тираж намного больше по сравнению с серьёзными газетами. Они, как правило, меньше по размеру и используют большие буквы заголовков, чтобы сообщить сенсационную новость. В газетах такого рода есть слово "Daily" (ежедневный) в названии. Есть, как правило, много фотографий, кроссвордов, рисунков, и комиксов в этих газетах. Среди них наиболее популярными являются Daily Express, TheSun, Daily Mail, Private Eye, Daily Mirror, Daily Star и другие.
Кроме газеты с ежедневным тиражом, есть и те, что выходят по воскресеньям. Это могут быть либо дополнения к ежедневным газетам, или самостоятельные воскресные газеты, которые больше по размеру, чем ежедневные и, как правило, состоят из нескольких отдельных частей на различные темы. Их можно назвать семейными: любовные романы, детективы, факты из истории спорта. искусство, и многое другое. Эти газеты содержат слово "Sunday" (воскресный) в их названии. Кроме того, существует большое количество всевозможных журналов.

Корявый перевод...